Menu:

CIDR 2021 Program:

The conference will be held on a daily base in the timeslots 07:00-10:00 Pacific Standard Time, which correspond to 10:00-13:00 Eastern Standard Time, 16:00-19:00 Central European Time, 23:00-02:00 China Standard Time.

Talk videos will be posted after each conference day on YouTube.

Monday

7:00am PST

Session 1: Query Optimization

Chair: Peter Boncz (CWI) Location: Zoom 7:00 - 7:15 Simplicity Done Right for Join Ordering Axel Hertzschuch (Technische Universität Dresden)*; Claudio Hartmann (Technische Universität Dresden); Dirk Habich (TU Dresden); Wolfgang Lehner (TU Dresden) 7:15 - 7:30 Progressive Join Algorithms Considering User Preference Mengsu Ding (Chinese Academy of Sciences)*; Shimin Chen (Chinese Academy of Sciences); Nantia Makrynioti (CWI); Stefan Manegold (CWI Amsterdam) 7:30 - 7:45 Accelerating Complex Analytics using Speculation Panagiotis Sioulas (EPFL)*; Viktor Sanca (EPFL); Ioannis Mytilinis (EPFL); Anastasia Ailamaki (EPFL) 7:45 - 7:55 BREAK

8:00am PST

Session 2: Blockchain and Transactions

Chair: Fatma Ozcan (Google) Location: Zoom 8:00 - 8:15 chainifyDB: How to get rid of your Blockchain and use your DBMS instead Felix M Schuhknecht (Johannes Gutenberg-University Mainz)*; Ankur Sharma (Saarland University); Jens Dittrich (Saarland University); Divya Agrawal (University of Saarland) 8:15 - 8:30 Fraud Buster: Tracking IRSF Using Blockchain While Protecting Business Confidentiality Shuaicheng Ma (Emory University); Tamraparni Dasu (AT&T Labs - Research); Yaron Kanza (AT&T Labs-Research)*; Divesh Srivastava (AT&T Labs Research); Li Xiong (Emory University) 8:30 - 8:45 Contention and Space Management in B-Trees Adnan Alhomssi (Friedrich Schiller University Jena)*; Viktor Leis (Friedrich Schiller University Jena) 8:50 - 9:00 BREAK

9:00am PST

Session 3: Data Analytics

Chair: Arun Kumar (UCSD) Location: Zoom 9:00 - 9:15 Putting Pandas in a Box Stefan Hagedorn (TU Ilmenau)*; Steffen Kläbe (TU Ilmenau); Kai-Uwe Sattler (TU Ilmenau) 9:15 - 9:30 Magpie: Python at Speed and Scale using Cloud Backends Alekh Jindal (Microsoft)*; Venkatesh Emani (Microsoft); Maureen Daum (University of Washington); Olga Poppe (Microsoft); Brandon Haynes (Microsoft); Anna Pavlenko (Microsoft); Ayushi Gupta (IIIT Delhi); Karthik Ramachandra (Microsoft Research India); Carlo Curino (Microsoft -- GSL); Andreas Mueller (Microsoft); Wentao Wu (Microsoft Research); Hiren Patel (Microsoft) 9:30 - 9:45 Leam: An Interactive System for In-situ Visual Text Analysis Sajjadur Rahman (Megagon Labs)*; Peter Griggs (MIT- CSAIL); Çağatay Demiralp (Sigma Computing)

Tuesday

7:00am PST

Session 4: New Database Engines

Chair: Wolfgang Lehner (TU Dresden) Location: Zoom 7:00 - 7:15 AnyDB: An Architecture-less DBMS for Any Workload Tiemo Bang (TU Darmstadt)*; Norman May (SAP SE); Ilia Petrov (Reutlingen University); Carsten Binnig (TU Darmstadt) 7:15 - 7:30 VergeDB: A Database for IoT Analytics on Edge Devices John Paparrizos (University of Chicago)*; Chunwei Liu (University of Chicago); Bruno Barbarioli (University of Chicago); Johnny Hwang (University of Chicago); Ikraduya Edian (Bandung Institute of Technology); Aaron J Elmore (University of Chicago); Michael Franklin (University of Chicago); Sanjay Krishnan (U Chicago) 7:30 - 7:45 Boxer: Data Analytics on Network-enabled Serverless Platforms Michal Wawrzoniak (ETHZ)*; Ingo Müller (ETH Zürich); Gustavo Alonso (ETHZ); Rodrigo Bruno (Oracle Labs) 7:45 - 7:55 Sponsor Talk Databricks

8:00am PST

Session 5: (Semi)-Supervised Learning

Chair: Peter Triantafillou (University of Warwick) Location: Zoom 8:00 - 8:15 Bootleg: Chasing the Tail with Self-Supervised Named Entity Disambiguation Laurel Orr (Stanford University)*; Megan Leszczynski (Stanford University); Neel Guha (Stanford University); Sen Wu (Stanford University); Simran Arora (Stanford University); Xiao Ling (); Christopher Re (Stanford University) 8:15 - 8:30 Semi-Supervised Data Cleaning with Raha and Baran Mohammad Mahdavi (TU Berlin)*; Ziawasch Abedjan (Leibniz Universität Hannover) 8:30 - 8:45 Learned Approximate Query Processing: Make it Light, Accurate and Fast Qingzhi Ma (University of Warwick)*; Ali Mohammadi Shanghooshabad (University of Warwick); Mehrdad Almasi (University of Warwick); Meghdad Kurmanji (University of Warwick); Peter Triantafillou (University of Warwick) 8:50 - 9:00 BREAK

9:00am PST

Keynote 1

Location: Zoom Chair: Jignesh Patel (University of Wisconsin) 9:00 - 10:00 Snowflake Data Cloud Benoit Dageville, Snowflake

Wednesday

7:00am PST

Session 6: Trends and New Directions

Chair: Yuanyuan Tian (IBM research) Location: Zoom 7:00 - 7:15 New Directions in Cloud Programming Alvin Cheung (UC Berkeley), Natacha Crooks (UC Berkeley), Joseph M. Hellerstein (UC Berkeley), Matthew Milano (UC Berkeley) 7:15 - 7:30 Lakehouse: A New Generation of Open Platforms that Unify Data Warehousing and Advanced Analytics Matei Zaharia (Stanford and Databricks)*; Ali Ghodsi (UC Berkeley and Databricks); Reynold Xin (Databricks); Michael Armbrust (Databricks) 7:30 - 7:45 Challenges and Opportunities for Autonomous Vehicle Query Systems Fiodar Kazhamiaka (Stanford)*; Matei Zaharia (Stanford and Databricks); Peter D Bailis (Stanford University) 7:45 - 8:55 Sponsor Talk Google

8:00am PST

Gong Show

Location: Zoom Chair: Andy Pavlo (CMU)

9:00am PST

Breakout Location: Zoom

Location: Zoom Sponsors

Thursday

7:00am PST

Session 7: Data Structures

Chair: Jignesh Patel (University Wisconsin) Location: Zoom 7:00 - 7:15 The Case for Distance-Bounded Spatial Approximations Eleni Tzirita Zacharatou (TU Berlin)*; Andreas Kipf (MIT); Ibrahim Sabek (MIT); Varun Pandey (Technical University of Munich); Harish Doraiswamy (New York University); Volker Markl (Technische Universität Berlin) 7:15 - 7:30 Hist-Tree: Those Who Ignore It Are Doomed to Learn Andrew Crotty (Brown University)* 7:30 - 7:45 Everything is a Transaction: Unifying Logical Concurrency Control and Physical Data Structure Maintenance in Database Management Systems Ling Zhang (CMU)*; Matthew Butrovich (CMU); Tianyu Li (Massachusetts Institute of Technology); Andrew Pavlo (CMU); Yash Nannapaneni (Rockset); John Rollinson (Army Cyber Institute); Huanchen Zhang (CMU); Ambarish Balakumar (CMU); Daniel Biales (CMU); Ziqi Dong (CMU); Emmanuel J Eppinger (CMU); Jordi E Gonzalez (CMU); Wan Shen Lim (CMU); Jianqiao Liu (CMU); Lin Ma (CMU); Prashanth Menon (Carnegie Mellon Universiy); Soumil Mukherjee (CMU); Tanuj Nayak (CMU); Amadou Ngom (CMU); Dong Niu (CMU); Deepayan Patra (CMU); Poojita Raj (CMU); Stephanie Wang (CMU); Wuwen Wang (CMU); Yao Yu (CMU); William Zhang (CMU) 7:45 - 7:55 Sponsor Talk Amazon

8:00am PST

Session 8: Privacy and Security

Chair: Jennie Rogers (Northwestern University) Location: Zoom 8:00 - 8:10 Sponsor Talk Oracle 8:10 - 8:25 Integrity-based Attacks for Encrypted Databases and Implications Arvind Arasu (Microsoft); Raghav Kaushik (Microsoft); Donald Kossmann (Microsoft Research); Ravi Ramamurthy (Microsoft)* 8:25 - 8:40 Encrypted Databases: From Theory to Systems Zheguang Zhao (Brown University)*; Seny Kamara (Brown University); Tarik Moataz (Aroki Systems); Stan Zdonik (Brown University) 8:40 - 8:55 Sypse: Privacy-first Data Management through Pseudonymization and Partitioning Amol Deshpande (University of Maryland at College Park)*

9:00am PST

Keynote 2

Location: Zoom Chair: Jignesh Patel (University of Wisconsin) "Let the Data Flow!" Kunle Olukotun, Stanford University and SambaNova Systems

Friday

7:00am PST

Session 9: Platforms for Machine Learning

Chair: Matthias Boehm (TU Graz) Location: Zoom 7:00 - 7:15 Cerebro: A Layered Data Platform for Scalable Deep Learning Arun Kumar (University of California, San Diego)*; Supun Nakandala (University of California, San Diego); Yuhao Zhang (University of California, San Diego); Side Li (University of California, San Diego); Advitya Gemawat (University of California, San Diego); Kabir Nagrecha (UC San Diego) 7:15 - 7:30 Ease.ML: A Lifecycle Management System for Machine Learning Leonel Aguilar Melgar (ETH Zurich); David Dao (ETH Zurich); Shaoduo Gan (ETH Zurich); Nezihe Merve Gürel (ETH Zürich); Nora Hollenstein (ETH Zurich); Jiawei Jiang (ETH Zurich); Bojan Karlaš (ETH Zürich); Thomas Lemmin (ETH Zurich); Tian Li (Carnegie Mellon university); Yang Li (Peking University); Xi Rao (ETH); Johannes Rausch (ETH Zurich); Cedric Renggli (ETH Zurich); Luka Rimanic (ETH Zurich); Maurice G Weber (ETH Zürich); Shuai Zhang (ETH Zurich); Zhikuan Zhao (ETH Zurich); Kevin Schawinski (Modulos AG); Wentao Wu (Microsoft Research); Ce Zhang (ETH)* 7:30 - 7:45 Lightweight Inspection of Data Preprocessing in Native Machine Learning Pipelines Stefan Grafberger (TU Munich); Julia Stoyanovich (New York University); Sebastian Schelter (University of Amsterdam)* 7:50 - 8:00 Break

8:00am PST

Session 10: Storage and Performance

Chair: Pinar Tozun (ITU Copenhagen) Location: Zoom 8:00 - 8:15 Bridging the Chasm between Science and Reality Martin Kersten (MonetDB Solutions)*; Ying Zhang (MonetDB Solutions); Niels Nes (MonetDB Solutions); Panos Koutsourakis (MonetDB Solutions) 8:15 - 8:30 Computational Storage: Where Are We Today? Antonio Barbalace (The University of Edinburgh)*; Jaeyoung Do (Microsoft Research) 8:30 - 8:45 Universal Layout Emulation for Long-Term Database Archival Raja Appuswamy (Eurecom)*; Vincet Joguin (EUPALIA) 8:50 - 9:00 Sponsor Talk Facebook

9:00am PST

Panel

ML in Databases Chair: Jignesh Patel (University of Wisconsin) Panelists: Tim Kraska (MIT) Umar Farooq Minhas (Microsoft Research) Thomas Neumann (Technische Universität München) Olga Papaemmanouil (Brandeis University) Chris Ré (Stanford University) Michael Stonebraker (MIT)